דף הבית > בלוג > ההבדל בין ISO 9001 לשאר התקנים

ההבדל בין ISO 9001 לשאר התקנים

מדוע ISO 9001 זה התקן הנפוץ ביותר בעולם?

התקן הבולט ביותר גבוה מעל כולם באחוז יישום והטמעה בקרב ארגונים בארץ ובעולם הינו ISO 9001. לשם השוואה כמות הארגונים המוסמכים לתקן ה- ISO 9001 גדול פי 1.5 מכמות הלקוחות המאמצים את שאר תקני האיכות כולם ביחד.

ארגון ה- (ISO (International Standardization for Organizations הינו גוף בינלאומי אשר מגדיר תקנים במגוון תחומים כגון : סביבה, בטיחות, אבטחת מידע, תעופה ועוד.

 

למאמרים על ISO 9001 לחצו כאן

 

אם כן, מדוע דווקא תקן ה-ISO 9001  תופס פלח שוק גדול כל כך ביחס לשאר?

הסיבה העיקרית היא משום שתקן זה הינו כללי, וניתן ליישום בכל תחום פעילות – כל עסק, בכל גודל, יכול להיות מוסמך לתקן IS0 9001  ולו בלבד שעומד בדרישות.

בעוד שתקני הנישה כגון תקן ISO 14001 לאיכות הסביבה או 18001 OHSAS לבטיחות וגיהות פונים לפלחי שוק מוגדרים. ה-9001 פונה לכל סוגי העסקים וניסוחו מצליח להיות מספיק גנרי (כללי) כך שיהיה ניתן להתאימו לכל עסק בכל תחום פעילות.

לדוגמא, חברת הסעות וחברת היי-טק מיישמים את אותן הדרישות בדיוק ומוסמכות לפי אותה שיטת ההסמכה. הרי שמעתה, כל לקוח גדול שמעוניין לבחון את איכות ספקיו, לא צריך לייצר שיטות בחינה ספציפיות לכל תחום העיסוק הרלוונטי לספקיו. תקן ה-ISO פותר לו את הצורך בהמצאת שיטות בחינה מותאמות לתחומים שלעתים אין לו היכרות איתם, ונותן לו פתרון גנרי המותאם לכל סוגי הספקים.

לפיכך, מחלקות האיכות בחברות הגדולות האמונות על בקרת הספקים של הארגון מוצאות בתקן זה פתרון מוכן, המונח על המדף, ולעתים קרובות דורשות מספקיהן שיקבלו על עצמן את תהליך הפיקוח של התקן.

כאשר מחברים את היכולת של התקן להיות רלוונטי לכל סוגי העסקים, יחד עם צורך מנהלי האיכות, לבדוק שספקיהם מתנהלים בסטנדרט איכות מקובל ומוסכם. נוצרת מוטיבציה מוגברת בקרב העסקים לעמוד בדרישות החברות הגדולות ולקבל על עצמם את תהליך ההסמכה של תקן ה-ISO.
אולם הסבר זה לא יכול להיות שלם בלי להבין את מאפייני התקן הבולטים ביחס לשאר התקנים בייצור שפה. ייצור שפה אחידה הנו נדבך ויראלי חשוב בהתפשטות תקן ISO 9001, היות וארגונים אשר מעוניינים בפיתוח קשרים עסקיים חייבים לדעת לתת את המענה בשפה המדוברת של לקוחותיהם.

 

ייחודו של ה-ISO 9001

ייחודו של התקן הוא בייצור שפה המאפשרת לזהות ולהזדהות כמי שמאמץ את עקרונות התקן. גם אם מושגים מסוימים לא הומצאו על ידי הוגי התקן, הרי שעצם איסופם וחיבורם למתודולוגיית עבודה אחת, מציג חבילה שלמה המזהה את המושג עם התקן, ובכך מקשרת את דוברי השפה בארגונים לאותן עקרונות חשיבה ועבודה. ומה יותר פשוט מאשר לדבר עם מישהו שמדבר את שפתך.

לסיכום, מנועי הצמיחה המובהקים של תקן לניהול איכות בארגון שגורמים לו להיות כל כך שכיח בקרב ארגונים ביחס לשאר התקנים, הם היכולת שלו להיות רלוונטי לכל התחומים. הוא מהווה כלי יעיל לאנשי איכות כדי לקבל אינדיקציה על איכות עבודתם של ספקיהם והטרמינולוגיה שלו השתרשה בקרב בעלי המקצוע בחלוף השנים. כעבור 30 שנה אפשר כבר לומר שה- ISO 9001  אינו אופנה חולפת.

 

יש לכם שאלות נוספות? צוות היועצים של נקסטפ ישמח לענות לשאלותיכם ולייעץ לכם בכל עניין הקשור לתקן ISO 9001. לחצו כאן או התקשרו ל- 03-9550222

מעוניינים לשמוע עוד על תקן ISO 9001? צרו עמנו קשר!

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
  • טלפון

    03-9550222

  • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
    א.ת חדש ראשון לציון

  • א' - ה'
    08:00-17:00