דף הבית > בלוג > תהליך ההסמכה לתקן ISO 45001 – כל מה שצריך לדעת

תהליך ההסמכה לתקן ISO 45001 – כל מה שצריך לדעת

תאונות עבודה בישראל:

בשנת 2019 נרשם זינוק של 30% בתאונות עבודה בישראל. מאז תחילת שנת 2019 עומד מספר פצועים בתאונות עבודה ממצב בינוני עד קשה על 265 עובדים ומספר הרוגים בתאונות עבודה עומד על 66. מתוכם 43 רק בתחום הבניין. לפי הכתבה שפורסמה ב"כלכליסט" במהלך חודש יוני בשנת 2019 – 60% מהתאונות אירעו בענף הבניין – אף שמועסקים בו רק 8% מכלל העובדים במשק.

את הכתבה המלאה תוכלו לקרוא כאן

 

סיבות לפציעה ומוות העובדים במסגרת העבודה:

הגורם המרכזי לתאונות העבודה הקטלניות הוא נפילות מגובה – עם כ-40% מהתאונות הללו. הגורם השני הוא נפילות של חפצים כבדים – עם 26% מהתאונות הקטלניות, והשלישי פגיעות כלי רכב (18%) לרוב דריסה של משאית או מלגזה בתוך מקום העבודה. מבחינת זהות ההרוגים – 14 היו אזרחים יהודים (32%), 10 אזרחים ערבים (32%), 8 פלסטינים (19%), 8 זרים (19%) ו-3 עובדים שזהותם לא התפרסמה (הנתונים נלקחו מכלכליסט)

המספר המצער ממשיך לעלות עם השנים וחומרת התאונות עולה אף היא.

 

כיצד ניתן להפחית ואף למנוע תאונות עבודה?

סיבת שורש לכלל התאונות הינה ניהול בטיחות לקוי. הכוונה בניהול בטיחות – הכוונה לשיטת ניהול בתחום בטיחות ובריאות: מעקב שוטף אחרי בדיקות תקופתיות של ציוד, בדיקות תעסוקתיות לעובדים, הסמכה והדרכת עובדים, מעקב אחרי דרישות רגולטור וכד'.

קיימת מציאות של ניהול בטיחות לקוי בישראל – בין אם מדובר ברשלנות הארגון אשר אינו בודק את תקינות הציוד / אינו דואג לספק ציוד מגן אישי לעובדיו ובין אם מדובר בתרבות ארגונית בקרב העובדים ורוח "לי זה לא יקרה" שהארגון מעודד. חשוב לציין שבהרבה מהמקרים העובדים שנפצעים ונהרגים הינם עובדים וותיקים בעלי ניסיון רב שחושבים שלא נחוץ להשתמש בציוד מגן אישי והארגון נותן יד לכך ואינו מקפיד על בקרה שוטפת על העובדים.

 

כיצד ניתן לנהל מערך בטיחות לשמירה על סביבת עבודה בטוחה ועל בריאות העובדים?

זה אולי נשמע פשוט, אך ברוב החברות במשק מתבצע ניהול לא תקין של בטיחות. חלק נכבד של ממוני בטיחות / אחראי בטיחות עסוקים במשימות יום יומיות תוך הכרה שטחית של דרישות רגולטור בתחום הבטיחות וכן אכיפה מינורית של דרישות אלו מפאת ריבוי משימות, חוסר זמן וכד'.

 

מהו ניהול בטיחות?

תקן ISO 45001:2018 כאן על מנת לעשות סדר ולהקנות כלים בתחום ניהול בטיחות ובריאות (בב"ת).

הארגון הוא זה שאחראי לבטיחות ולבריאות בתעסוקה של העובדים ושל אחרים העשויים להיות מושפעים מפעילויותיו. אחריות זו כוללת את הקידום של בריאותם הפיזית והנפשית וההגנה עליה.

האימוץ של מערכת ניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה (בב"ת) נועד לאפשר לארגון לספק מקום עבודה בטוח ובריא, למנוע פציעה ופגיעה בבריאות הקשורות בעבודה, ולדאוג לשיפור מתמיד של ביצועי הבב"ת  של הארגון.

מטרתה של מערכת ניהול בב"ת היא לספק מסגרת לניהול סיכונים והזדמנויות בתחום הבב"ת. תכליתה של מערכת ניהול הבב"ת ותוצאותיה המיועדות הן למנוע פציעה ופגיעה בבריאות הקשורות בעבודה בקרב העובדים ולספק מקום עבודה בטוח ובריא; לכן חשוב ביותר שהארגון יסלק גורמי סיכון וימזער סיכוני בב"ת באמצעות נקיטת אמצעי מנע ואמצעי הגנה אפקטיביים.

כאשר אמצעים אלה ננקטים על ידי הארגון באמצעות מערכת ניהול הבב"ת שלו, הם משפרים את ביצועי הבב"ת של הארגון. כאשר ננקטת פעולה מוקדמת להתייחסות להזדמנויות לשיפור ביצועי הבב"ת, מערכת ניהול הבב"ת יכולה להיות אפקטיבית ויעילה יותר.

יישום של מערכת ניהול בב"ת המתאימה לדרישות תקן זה מאפשר לארגון לנהל את הסיכונים ולשפר את הביצועים בתחום הבב"ת. מערכת ניהול בב"ת יכולה לסייע לארגון לעמוד בדרישות-על-פי-דין ובדרישות האחרות עבורו. (נלקח מתוך תקן ISO 45001:2018)

השארת פרטים
מעוניינים בשיחת ייעוץ עם מומחה בתחום?
Sophie Klimiashvili

Sophie Klimiashvili

לכל המאמרים של

מהו תקן ISO 45001?

ISO 45001:2018 הינו תקן בינלאומי לניהול בטיחות ובריאות אשר משלב נושא של ניהול בטיחות לצד שיתוף והתייעצות מלא עם עובדים על מנת להפוך אותם לשותפים מלאים לתהליך ניהול הבב"ת ולחזק אצלם תחושה של אחריות על בטיחותם האישית וכן על בטיחות של עמיתיהם לעבודה.

הארגון המעוניין לאמץ את התקן נדרש לעבור תהליך ההסמכה על ידי מכון התקנים. בסוף התהליך מתקבלת תעודה אשר מאשררת כי הארגון מוסמך לתקן לניהול בב"ת ומעידה על כך שבארגון דואגים לבטיחות ובריאות העובד

אנחנו, יועצי נקסטפ, מוסמכים להעביר את ההסמכה של הארגונים לפי שלבים מובנים מראש על מנת להפוך את תהליך ההסמכה לתהליך יעיל עבור הארגון ובסופו של דבר להפוך את התקן לחלק בלתי נפרד מתרבות הארגונית של החברה.

למאמר המפרט על ההבדל בין OHSAS 18001 ל-ISO 45001:2018

 

כיצד מתבצעת ההסמכה לתקן ISO 45001?

ההסמכה מתבצעת במספר שלבים:

 • סקירת האתר והבנת עיסוק החברה על ידי היועץ/ת
 • כתיבת מערך נהלים לניהול בב"ת הכוללים התייחסות למחזיקי עניין, דרכי תקשורת פנימית עם העובדים
 • גיבוש שיטה למיפוי והערכה של סיכונים והזדמנויות בתחום בב"ת ובתחום ניהול הבב"ת
 • גיבוש שיטה לתכנון וביצוע שינויים
 • ביצוע הערכת סקר סיכונים והזדמנויות לניהול בב"ת בשילוב עם גורמים רלוונטיים בארגון
 • כתיבת תוכנית הדרכה שנתית לעובדי החברה כולל ביצוע תרגיל חירום
 • מיפוי ציוד קיים ברשות החברה
 • כתיבת תוכנית בקרה תפעולית הכוללת בדיקות תקופתיות של ציוד ומערכות הנדרשות על ידי הרגולטור
 • בדיקת עמידה בדרישות הרגולטור על ידי ביצוע הערכת התאמה לדרישות על פי דין רלוונטיות לארגון תוך התייחסות לפערים וקביעת לו"ז להשלמתם
 • ביצוע מבדק פנימי ועריכת דו"ח פעולות מתקנות תוך קביעת לו"ז ואחראי לביצוע
 • איסוף נתונים לסקר הנהלה בתחום הבב"ת
 • ביצוע סקר הנהלה עם השתתפות הנהלה בכירה
 • הגשת הארגון למבדק הסמכה של מכון התקנים הישראלי
 • מענה על אי התאמות
 • סיום הסמכה

ההסמכה מתבצעת בליווי צמוד של היועץ/ת תוך מתן הנחייה שוטפת ועזרה בהשלמת הפערים המתגלים הן לאחר מבדק פנימי והן לאחר מבדק חיצוני.

כל מה שצריך לדעת על שירותי ליווי ומבדקי מעקב לתקן ISO 45001

 

ייחודו של תקן ISO 45001:

חשוב לציין כי להבדיל מתקנים אחרים מדובר בתקן עם דרישה ליישום ומעורבות הנהלה בכירה באופן שוטף על מנת להשיג את התוצאה המרבית מהטמעת התקן לניהול בב"ת.

ארגונים שמיישמים את התקן לניהול בב"ת נדרשים לבצע מעקב שוטף על תקינות ציוד, בדיקת מערכת גילוי וכיבוי אש, בדיקת סביבת העבודה על ידי ביצוע מבדקים פנימיים / סיורי בב"ת, ביצוע בדיקות תעסוקתיות לעובדים על פי תוכנית מוכנה מראש בהתאם לסיכוני בריאות תעסוקתיים, אספקת ציוד מגן אישי ובקרה שוטפת שהעובדים אכן משתמשים בציוד שהארגון מספק להם ולא קיימת רוח "לי זה לא יקרה" בקרב העובדים.

מדובר בתקן שבא לשנות את התרבות הארגונית על ידי שילוב ושיתוף העובדים במערך בטיחות ובריאות של הארגון. במהלך שנים אחרונות יותר ויותר חברות מאמצות את התקן מתוך הבנה כי קיים צורך אמיתי של שינוי על מנת לשמור על ההון האנושי של הארגון ולא להיות חלק מסטטיסטיקה של מציאות עגומה כאשר זה מגיע לבטיחות ובריאות עובדים במקומות תעסוקה.

היום גם אתם יכולים להפוך לארגון מוסמך לתקן לניהול בב"ת בעזרת ליווי ועזרה צמודים של יועצי נקסטפ.

לכל המאמרים על תקן ISO 45001

נכתב על ידי סופי קלימיאשוילי מתמחה בהסמכת וליווי ארגונים בתקני ISO 9001 ,ISO 45001:2018, ו-ISO 14001. 

(נתוני תאונות עבודה בבניין מתוך פרויקט "נרתמים – בטיחות לעובדי הבניין" מתוך האתר https://www.kavlaoved.org.il/work-accidents-data/)

 

טופס תחתון

מעוניינים לקבל מידע נוסף אודות תקן ISO 45001?

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-9550222

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00