דף הבית > בלוג > תקני איכות – נקודת מבט אישית

תקני איכות – נקודת מבט אישית

תקינה וייעוץ

יועץ Nextep מדבר על עולם התקינה

לעולם התקינה נכנסתי לפני כ-5 שנים מתוך כוונה לצבור ניסיון בייעוץ ארגוני ולהתגייס לייעוץ אסטרטגי בחברות גדולות, להפתעתי גיליתי כי עולם התקינה משלב בתוכו את הנושאים המעניינים והחשובים ביותר בעולם הייעוץ הארגוני.

התקנים נועדו להקל על השגת יעדי כל חברה ומנכ"ל באשר הוא. התקינה מסייעת בהשגת אחידות בציוד המשמש מערכות שונות, הבטחת עמידת הציוד בדרישות, אמינות, התאמה למערכות לוגיסטיות ועוד.
התקנים משמשים גם גופים ממשלתיים אזרחיים, גופים טכניים וכן תעשיות שונות.

המונח "תקנים" מתייחס לא רק לתקנים עצמם, אלא גם למפרטים טכניים, הוראות עבודה, הוראות בטיחות וגיהות והדרכות. על אף שבאופן עקרוני סוגי המסמכים שונים זה מזה, כאשר המפרטים דנים במאפיינים הפיזיים והתפקודיים של המוצר, ספרי ההדרכה מהווים מקור מידע והנחיה, והתקנים מפרטים תהליכים וחומרים המשמשים בייצור.

המונח "תקן" (Standard) מתייחס למסמך המבסס אמות מידה, שיטות ותהליכים אחידים הנוגעים למאפיינים הנדסיים וטכניים של המוצר.
המונח "מפרט" (Specification) מתייחס למסמך המתאר את הדרישות הטכניות הנחוצות ממוצר שנרכש, ואת אמות המידה שבעזרתן מאמתים את קיום הדרישות.

פעולה מתקנת וחקר תקלות, הנן תחום ייעוץ ארגוני מרתק הדורש שילוב של ידע טכני רחב, ניסיון, חוש בלשי ובעיקר – ראש פתוח. תהליך חקר-תקלה מתבצע, בדרך כלל, כאשר מתגלה תקלה לא שגרתית או תקלה חוזרת שתהליך איתור תקלות רגיל אינו מספיק כדי לרדת לשורש הבעיה. מטרתנו בחקר כזה היא לגלות את סיבת השורש לתקלה ולא את ה"אשם" בכדי שנוכל למנוע את הישנות התקלה.

 

התהליך כולל את השלבים הבאים:

 • ניטור / איסוף כל המידע הנוגע לתקלה – מה היו הסימפטומים, מתי ובאילו נסיבות היא מתרחשת, על אילו מוצרים, איפה ועל-ידי מי המוצר הופעל בעת התקלה, וכו'
 • ניתוח הנתונים במטרה למצוא מכנה משותף שיוכל להצביע על "קצה חוט" לפתרון
 • איתור הגורם לתקלה – סיבת השורש
 • תכנון פעולה מתקנת
 • יישום הפעולה המתקנת
 • ביצוע מעקב אחרי אפקטיביות הפעולה המתקנת. הטעות הנפוצה ביותר בפעילות מתקנת היא שמרנות ופחד משינויים, מבלי לבחון לעומק את כל האפשרויות. לכן, הדבר החשוב ביותר בביצוע פעולה מתקנת הוא לשמור על פתיחות לשינויים.

מניסיוני הקצר גיליתי כי אם מבצעים תכנון ראוי ומעמיק, מבצעים ובוחנים את עצמנו אל מול אמות מידה שתוכננו מראש סיכויי ההצלחה עולים עשרות מונים ובזאת עוסקת התקינה.

טופס תחתון

יש לכם שאלות?

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-9550222

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00