יישום והטמעת ת"י 5281 - התקן הישראלי לבנייה ירוקה

הצעד הראשון שלך לבנייה ירוקה

השאירו פרטים כאן לקבלת מידע טלפוני אודות ת"י 5281 או התקשרו ל- 03-9550222

השלכות ההתחממות הגלובלית מורגשות בשנים האחרונות ביתר שאת. לכן, כיום יותר מתמיד אין כל חולק, כי נדרשים מאמצים נרחבים ומשמעותיים על מנת ליישם תהליכים ירוקים ובני קיימא שיאפשרו לצמצם את פליטות הפחמן ולקדם תהליכי צריכה חסכוניים וידידותיים לסביבה.

רשויות ממשלתיות וציבוריות בכל רחבי העולם מתגייסות כיום על מנת להגדיר תקנים בכל תחומי התעשייה שיאפשרו להניע מגמות אלו ולחייב עסקים וארגונים מכל המגזרים לפעול על פיהם.

תקן ישראלי 5281 לבנייה ירוקה הוא אחד מהביטויים הבולטים ביותר של מגמה זו בתחום הבנייה בישראל.

אם עד כה תקן זה עוד הוגדר כוולונטרי והיה זמין אך ורק לחברות שבחרו ליישם תהליכים ירוקים, הרי שהחל ממרץ 2022 התקן יכנס בשתי פעימות: פעימה ראשונה נכנסה כבר במרץ 2022 ופעימה שניה תיכנס בספטמבר 2023. מדובר בתקן המחייב את כלל יזמי הבנייה בכל רחבי הארץ.

מה כולל תקן זה, מדוע יושם באופן זה וכיצד נוכל להבטיח שהארגון שלנו עומד בכל סעיפיו? צוות המומחים של Nextep מפרט כל מה שחשוב לדעת אודות התהליך.

 

מהו תקן ישראלי 5281 לבנייה ירוקה?

ת"י 5281 מסדיר את כלל הנהלים לבנייה בת קיימא בישראל. במרץ 2021, במסגרת מאמץ משותף של מנהל התכנון והמשרד להגנת הסביבה, החלו הצעדים לניסוח תקן אחיד שיחייב את כלל היזמים בישראל ליפול על פיו.

החל ממרץ 2022, תקן זה הינו בעל תוקף מחייב וכעת, חברות בנייה רבות נוהרות אחר אנשי המקצוע שיסייעו להם להתאים את כלל הפעילות שלהם לדרישות התקן החדש.

כיום, כשכוחות רבים בשוק שואפים ליישם שיטות ירוקות ולקחת חלק בצעדים לקראת תעשיות בנות קיימא, משמש תקן 5281 כנוסח אחיד, מהימן ומקצועי המספק קו מנחה חשוב לכלל העוסקים בתחום.

התקן יאפשר צמצום מיטבי של פגיעה במערכות האקולוגיות, לרבות קרקעות, מקורות מים, אוויר ורווחת התושבים במרחב העירוני.

 

מה כולל תקן 5281 לבנייה ירוקה?

התקן לבנייה בת קיימא טומן בחובו היבטים רבים הקשורים לתחום הבניין ומתווה את אופני הפעולה שיאפשרו לכל חברת בנייה, יזם וקבלן להבטיח, כי לאורך כל התהליך יינקטו צעדים השומרים על ניצול משאבים בר קיימא ויעילות אנרגטית.

ההיבטים המרכזיים בהם עוסק התקן מתחלקים לתשע קטגוריות מרכזיות:

 • אנרגיה – דירוג אנרגטי של המבנים בפרויקט על פי תקן ישראלי 5282 ויישום בידוד תרמי בתהליך הבנייה על פי תקן ישראלי 1045.
 • קרקע – הגנה על הקרקע מפני חלחול רעלים ונזקים סביבתיים אחרים.
 • מים – שימוש חסכוני ובטוח במים בתהליכי הבנייה.
 • בריאות ורווחה – תקני בריאות ורווחת הציבור.
 • חומרים – שימוש בחומרים מתכלים ובעלי שיעור פליטות פחמן מינימלי.
 • פסולת – תהליכי סילוק פסולת בני קיימא.
 • תחבורה – יישום פתרונות תחבורה ירוקים.
 • ניהול – תהליכי ניהול האתר.
 • חדשנות – יישום פתרונות חדשניים וירוקים בתהליכי העבודה.

 

על מי חל התקן?

התקן יחול על רוב המבנים בישראל שייבנו בשיטות בנייה חדשות מבנייני מגורים ומתחמי משרדים ועד למבני מסחר וארגונים ציבוריים וממשלתיים. כמו כן, התקן חל גם על שיקום ושיפוץ מבנים קיימים ולא רק לפרויקטים חדשים "על הנייר".

בפעימה הראשונה, ב-1.3.2022 התקן חל על:

על מי חל תקן ישראלי 5281

 

בפעימה השנייה, ב-1.9.2023, התקן יחול על:

על מי חל ת"י 5281

 

על פי איזה מודל פועל התקן?

מטרת ת"י 5281 הוא לשמש כאמת מידה מתכללת לתחום הבנייה בכל הקשור לתהליכים והחומרים בהם ייעשה שימוש בכל פרויקט בנייה משלב התכנון והפיתוח ועד להשלמת הבנייה והתחזוקה השוטפת.

כדי ליישם אמת מידע זו, נעשה שימוש במודל מבוסס צבירת נקודות. כדי לזכות בתו התקן, נדרש כל ארגון לצבור לכל הפחות 55 נקודות מכל תשע הקטגוריות מהן מורכב תקן 5281. בכל קטגוריה, יכולים היזמים ליישם תהליכים שונים אשר יזכו אותם במספר משתנה של נקודות.

על אף ש-55 נקודות מהווה את הרף המינימלי, ניתן לצבור מספר רב בהרבה של נקודות, על פי מספר הנקודות שייצברו, יוכלו הבניינים לזכות לדירוג של כוכב אחד עד חמישה כוכבים (הצטיינות) וליהנות מיוקרה מקצועית בענף.

נקודות על פי ת"י 5281

מדוע כדאי לארגונים לפעול עוד היום לקבלת תו התקן?

מעבר לעובדה שהחל מחודש מרץ 2022, יישום התקן מחייב על פי חוק, מדובר בצעד חשוב לקידום תדמית החברה שלך.

כיום יותר מתמיד, כשהמודעות הסביבתית הופכת לעיקרון בעל חשיבות לאין ערוך בסדרי העדיפויות של התעשיות השונות, תו התקן יאפשר לך לשמור על המותג שלך עדכני ולגלות אחריות לנושא חברתי וגלובלי ראשון במעלה.

על אף שתקן 5281 קיים כבר מעל 15 שנה בתעשייה, עד כה הוא יושם אך ורק בכ-1000 בניינים חדשים. כעת, כשהתקן מחייב, אנו צופים צמיחה אדירה בתחום הבנייה הירוקה.

זוהי ההזדמנות שלך להתחיל עוד היום ליישר קו עם המגמה החשובה הזו ואף להוביל אותה בענף שלך. אנו מאמינים שהיתרון התחרותי הזה עשוי לקבוע במידה רבה את עתידם המקצועי של יזמים רבים בשוק.

 

כיצד יקדם תקן 5281 את היעדים הסביבתיים?

משרדי הממשלה והגורמים המקצועיים שהובילו את התהליך לחיוב הבנייה על פי התקן צופים, כי יישום התקן בכל פרויקט בנייה יאפשר לצמצם את פליטות הפחמן במבנים ואת ייצור הפסולת בתהליכי העבודה בעשרות אחוזים.

על פי תחזיות מומחים, צפויה הפחתה של כ-30 אחוז בצריכת חשמל בתהליכי הבנייה והתחזוקה ואיכות החיים של התושבים בסביבות הבנייה תשתפר באופן מהותי. אזורי מחייה נקיים, שקטים ובטוחים יותר הם אלו שיניחו את היסודות לתהליכי הבנייה של העתיד.

 

Nextep מכניסה אותך צעד אחר צעד אל עתיד ענף הבנייה

כדי להבטיח שהארגון שלך יוכל להצטיין בתחום הבנייה בת הקיימא, הייעוץ המקצועי שלנו שיעמוד לרשותך הוא המפתח!

צוות המומחים של Nextep מורכב ממומחים מובילים בתחומם המביאים עמם בקיאות וניסיון מקצועי רבי שנים בשלל תחומים. מומחי איכות הסביבה שלנו יסייעו לך ליישם את הפרקטיקות המתקדמות ביותר בענף ולצבור מספר מרבי של נקודות בכל פרויקט הדורש את תו תקן 5281. כך, יהיה באפשרותך לא רק לעמוד בתקן, אלא להצטיין בו ולהציב סטנדרטים חדשים של מצוינות שיאפשרו לארגון שלך להוביל את הענף.

 

אז איך מתחילים?

 • כדי להתחיל ליישם תהליכי עבודה חדשים המותאמים לת"י 5281, יגיע יועץ איכות סביבה מטעמנו שלנו לארגונך על מנת למפות וללמוד לעומק את כלל התהליכים המבוצעים בשטח.
 • על פי הממצאים שיעלו בסקירה שלנו, נוכל להתחיל להתוות את תוכנית הפעולה שתאפשר לנו לקדם חדשנות ולהציע אסטרטגיות חדשות שיהפכו את הארגון שלך לבר קיימא בכל ההיבטים והקטגוריות שמתווה התקן.
 • כחלק מהתהליך, היועץ יבצע עבורך סקר מעמיק בו נאבחן את כלל האתגרים והנקודות לשיפור שיש לשים עליהן דגש בתהליך יישום התקן ונפעל לאורו על מנת להתחיל להניע תהליכים חדשניים ועדכניים יותר.
 • לאחר שתגובש תוכנית פעולה מסודרת בהתאם לצרכים ולאופי הפעולות שלך, נוכל להתחיל לכתוב נהלים ולחלק משימות בין מחלקות הארגון השונות שלך. את הקווים המנחים שהתווינו מתוך הסקירה בשטח, נהפוך לנוהל כתוב שיאפשר לך ליישם מדיניות מסודרת ולהתחיל להחיל את העקרונות החדשים הללו בכל התהליכים שלך.
 • כדי להבטיח שכל הצעדים שהתווינו אכן יושמו ומאפשרים לך להגיע למצוינות בתחום, נערוך עבורך ביקורות ומבדקים חיצוניים במחלקות השונות. זו תהיה ההכנה החשובה ביותר שלך לקראת ההתמודדות עם הנהלים החדשים בשטח.
 • לבסוף, אנו נלווה אותך בכל תהליך הגשת הבקשה למשרד להגנת הסביבה ונסייע לך לקבל את תו התקן במהירות וביעילות.

על מנת לעשות את הצעד הראשון לקראת בניית חברת בנייה ירוקה, אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום ונחזור אליך בהקדם. השאירו פרטים כאן או התקשרו ל- 03-9550222

יתרונות בהטמעת תקן ישראלי 5281:

 • העלאת איכות החיים למשתמשי הבניין ולציבור הרחב.
 • חיסכון בצריכת אנרגיה.
 • הפחתת פליטות גזי החממה.
 • שיפור איכות הבנייה ועוד.
טופס תחתון

מעוניינים להתייעץ עם מיטב המומחים בתחום?

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-9550222

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00

תקנים נוספים בתחום

2015:ISO 14001

תקן לניהול איכות הסביבה
ISO 14001:2015 הינו תקן בינלאומי הכולל מערכת נהלים והנחיות עבודה למימוש מערכת ניהול סביבתית יעילה בארגון, המאפשרת להגן על הסביבה.

ISO 50001

תקן לניהול אנרגיה
תקן ISO 50001 "מערכות לניהול אנרגיה" הינה מערכת ניהולית המושתתת, בדומה לתקנים ניהוליים אחרים, על תהליך מעגלי של תכנון, ביצוע, בדיקה ופעולות לשיפור (PDCA – Plan, Do, Check, Act).

ISO 45001

תקן לניהול בטיחות
ארגון התקינה הבינלאומי יחליף במהלך שנת 2018 את תקן OHSAS 18001 בתקן ISO 45001. התקן נבנה במבנה חדש של תקני ISO המאפשר הקמת מערכת משולבת למספר תקנים, כגון ISO 9001 ו-ISO 14001.