ת"י 2012:ISO 39001 | מערכת ניהול בטיחות ואיכות מערך תחבורה

כל מה שרציתם לדעת על תקן ISO 39001 החדש

הסמכה לתקן בטיחות בתעבורה במהירות ובמקצועיות שטרם הכרתם

בטיחות בדרכים הינה נושא בוער בכל העולם. ההערכה הרווחת היא שכמיליון אנשים נהרגים מידי שנה בתאונות דרכים בכל העולם וכ- 50 מיליון איש נפצעים עקב תאונות דרכים.

בחודש מאי 2024 מכון התקנים הישראלי השיק את התקן החדש לניהול בטיחות בתעבורה ת"י 39001. התקן מאמץ את התקן הבין לאומי 39001:2012ISO למערכות ניהול בטיחות התעבורה בדרכים (RTS) ובעצם מחליף מעתה והלאה את התקן הישן ת"י 9301 לניהול בטיחות בתעבורה.

מעוניינים להתייעץ עם מיטב המומחים בתחום? השאירו פרטים כאן או התקשרו ל- 03-7176020

למי מיועד תקן ISO 39001:2012? 

התקן מיועד לארגונים המעוניינים לשפר את בטיחות התעבורה בדרכים, בין אם עוסקים באופן ישיר בתחומי ההסעות, ובין אם עוסקים באופן עקיף בתנועת העובדים בארגון ומחוץ לארגון באמצעות קבלני משנה. בנוסף, הטמעת התקן נותנת יתרון משמעותי לארגונים שמעוניינים לגשת ולהתמודד על מכרזים רלוונטיים שכן בקרוב מאוד הסמכה לתקן 39001 יכולה להוות דרישת סף עבור מכרזים בתחום התעבורה.

 

לאילו חברות תקן איזו 39001 יכול להיות רלוונטי?

 • חברות הסעות המעוניינות לחרוט על דגלן מצוינות בבטיחות בדרכים ושעבורן השמירה על בטיחות הנוסעים והנהגים שלהן היא ערך עליון.
 • חברות אוטובוסים המסיעות בכל יום אלפי נוסעים ומעסיקות מאות נהגים.
 • חברות המספקות שירותי הובלות ומעסיקות נהגי משאית, מובילים, שליחים וכדומה.
 • ארגונים שעוסקים בפעילות של תפעול רכבים ותנועה בצי רכבים
 • ארגונים שיש בהם תנועת עובדים בתוך החברה ומחוצה לה באמצעות קבלני משנה.

התקן עוזר לזהות משתנים המשפיעים על משתמשי הדרך, דרכי התעבורה, כלי התחבורה בהם משתמשים בארגון, ויתרה מכך, כיצד מגיב הארגון לאירועי חירום ושיקום.

חשיבות התקן לניהול בטיחות בתעבורה עבור ארגונים וחברות

דרישת לקוח/גוף ציבורי – עמידה בתקן מאפשרת לעבוד עם החברות הגדולות במשק הישראלי והגלובלי (בדרך כלל הן גם דורשות את התקן) והן עם משרדים ממשלתיים וגופים ציבוריים כגון: משרד התחבורה, משכ"ל, משרד החינוך, משטרת ישראל, משרד הביטחון, רשויות מקומיות ועוד.

התמודדות על מכרזים – לצורך עמידה במכרזים ציבוריים ישנה דרישה הולכת וגוברת לעמידה בתקן 39001 לניהול בטיחות בדרכים כתנאי סף. לדוגמה: רשות מקומית כלשהי מפרסמת מכרז להפעלת הסעות בבתי ספר – סביר להניח שעמידה בתקן ISO39001 תהווה תנאי להגשה למכרז.

שיפור בטיחות בדרכים – ת"י 39001 מספק למעשה כלי עזר לארגון לזיהוי ולהפחתת סיכונים היכולים להיגרם עקב תאונות דרכים כגון מוות, פציעה פיזית, טראומה נפשית ועלויות אי איכות הקשורות לתאונות דרכים.

שיפור תדמית החברה – קבלת תעודת הסמכה לתקן מאפשרת לארגון להיראות כלפי חוץ ופנים כארגון אמין, איכותי ומשגשג בקרב הסביבה העסקית שלו. ארגונים העוסקים באופן ישיר בתחומי תעבורה יכולים להרוויח מהטמעת התקן שיפור בנראות מול לקוחותיהם הקיימים והפוטנציאליים וכפי שהוזכר למעלה, גם יתרון רב בהתמודדות על מכרזים.

שאלות ותשובות:

 

כמה זמן לוקח לקבל את התקן מרגע תחילת תהליך ההתעדה? 

תהליך הטמעת תקני ISO משתנה מארגון לארגון ותלוי במספר משתנים  כגון גודל הארגון, מורכבותו וכיצד התהליכים בו פועלים. בנוסף, שיתוף הפעולה מצד הארגון בתהליך ההטמעה חשובה מאוד – כלומר, עד כמה הארגון בעל נכונות להשקיע זמן ומשאבים בהטמעת תהליכים.

חשוב לדעת! במידה והארגון משתתף במכרז או קיבל דרישת לקוח – היועץ ומכון ההתעדה יודעים לקצר את זמני ההטמעה בכדי לעמוד בלוחות זמנים לצורך עמידה בדרישות המכרז!

האם חברה בכל סדר גודל יכולה להטמיע תקן ISO 39001? 

התשובה היא כן. כל חברה העוסקת בתחומי התעבורה הן באופן ישיר והן באופן עקיף, שמעוניינת לשמור על בטיחות הדרכים ועל חיי העובדים שלה, יכולה להטמיע את התקן ללא קשר למספר העובדים בה.

כמה עולה תקן איזו 39001?

עלות תקן בטיחות בתעבורה, כמו כל תקן אחר מתחלקת לשניים:

 1. תשלום אגרה למכון ההתעדה (מכון התקנים הישראלי או אחר) עבור התעודה עצמה. תשלום זה  מושפע משלושה פרמטרים: מספר אתרים לארגון, מספר עובדים ותחום פעילות
 2. תשלום עבור שירות הליווי והייעוץ בתהליך ההטמעה על ידי חברת נקסטפ. תשלום זה משתנה בהתאם להיקף שעות העבודה, והיקף שעות העבודה מושפע ממורכבות הארגון (מספר עובדים, נהלים, גודל ועוד)

למה לי בכלל לקחת ליווי לקבלת התקן? אני לא יכול להטמיע את התקן לבד?

ישנם ארגונים אשר בוחרים לעבור את תהליך ההסמכה לתקן באופן עצמאי וישנם ארגונים וחברות הבוחרים בליווי של יועץ איכות מוסמך, אשר מכיר את התקן על בוריו. היועץ יודע כיצד להכין את הארגון ומספק תוצרים בהתאם לדרישות התקן, כגון: נהלים, כלי ניהול, תיעוד, הקמת מערכת לניהול איכות המותאמת לדרישות תקן 39001:2012.

תהליך ההכנה למבדק הינו מורכב – וללא ליווי על ידי מומחים בתחום יכול להיערך זמן רב ולעכב את קבלת התקן או לגרום לכישלון במבדק המעקב. כאשר לא מועסק בחברה איש איכות מוסמך שמכיר את התקן הארגון יתקשה לעמוד בדרישות ולעבור את תהליך ההסמכה בהצלחה. חברת נקסטפ בעלת ניסיון בהסמכה לתקנים עבור מאות חברות במשק.

מה התוקף של תעודת ההסמכה לתקן ISO39001?

ארגון אשר עמד בדרישות מכון ההתעדה ועבר את תהליך ההסמכה בהצלחה, יקבל תעודת הסמכה בעברית ובאנגלית. התעודות ניתנות לתקופה של שלוש שנים. חשוב לזכור – יש לבצע מבדק מעקב אחת לשנה בכדי לשמר את תוקף התעודה.

אני רוצה להתחיל, מה הצעד הבא?

השאירו פרטים כאן או התקשרו ל- 03-9550222

הטבות לתחילת תהליך ההסמכה:

 • אישור בתהליך עם תחילת העבודה
 • ניהול מערכת פשוטה להטמעת דרישות התקן - במקום שתעשו זאת אתם, אנחנו נעשה בשבילכם!
 • התחייבות לעמידה בלוחות זמנים - כדי שלא תפספסו את המכרז הבא!
 • הטבה במחיר אגרת מכון ההתעדה
איזו 39001

למה לבחור בנו?

ליווי מקצועי

ליווי מקצועי עם יועץ מומחה בתחום

אנו מצוותים לכל לקוח את היועץ המתמחים בתחום הבטיחות בתעבורה עם ניסיון בליווי חברות מהתחום, דבר החוסך לכם את הצורך להכיר ליועץ המלווה את תחום הפעילות שלכם.
קליעה למטרה

הטמעת תקן קלה ופשוטה

אנחנו הופכים את העבודה לפשוטה ונוחה, ללא סרבולים מיותרים, מניסיון שלנו - פשוט זה יעיל.
אייקון משימות

100% הצלחה במבדק ההתעדה

במידה ולא תעברו את מבדק ההתעדה בהצלחה, אנו נישא בעלויות המבדק החוזר, אם תידרשו לו.
דף עם מגן וכדור גלובלי

מעל 10 שנות ניסיון בהטמעת תקני ISO

במרוצת השנים טיפלנו במאות לקוחות בכל תחומי התעשייה וצברנו ניסיון רב בליווי מאות תהליכי הטמעת תקנים ועמידה בדרישות רגולציה בקרב ארגונים.
טופס תחתון

מעוניינים להטמיע תקן ISO 39001 בארגונכם? צרו קשר לשיחת ייעוץ חינם!

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-9550222

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00

כיצד עובד תהליך ההסמכה לתקן 39001 עם חברת Nextep?

 1. 1

  מיפוי התהליכים בארגון

  נקיים פגישת היכרות בה יתקיים אבחון החברה, אפיון תכנית עבודה נדרשת ונגדיר לוחות זמנים לפרויקט.
 2. 2

  כתיבת הנהלים, הוראות העבודה וטפסים

  במילים פשוטות: אנו לוקחים את כל התהליכים שקיימים אצלכם בארגון ומתקיימים היום בעל פה, והופכים אותם לתורה שבכתב, על בסיס היכרות מעמיקה שלנו עם תהליכי הארגון שלכם.
 3. 3

  הטמעת דרישות התקן בארגון

  אנו מבצעים עבורכם סקר סיכונים עדכני, סקר שביעות רצון לקוחות, הדרכות עובדים, בקרת איכות לספקים ועוד, תוך שיפור תהליכי העבודה הקיימים והתאמת לדרישות התקינה.
 4. 4

  הכנה למבדק הסמכה של מכון ההתעדה - סקר הנהלה ומבדק פנימי

  ההכנה כוללת ביצוע והכנת סקר הנהלה וביצוע מבדקים פנימיים בכל הארגון לפי מהדורת 2012, מיפוי הפערים החסרים ותיקונים לפני המבדק.
 5. 5

  יישום שיפורים והמלצות

  לאחר שקיימנו מבדק פנימי וסקר הנהלה - ניישם את תוצאות המבדק ונשפר כל מה שעלה במבדק הפנימי על מנת להתכונן בצורה המיטבית למבדק ההתעדה החיצוני כדי להיות בטוחים שתעברו אותו בהצלחה.
 6. 6

  מבדק חיצוני ע"י מכון התעדה

  המבדק החיצוני ייערך ע"י גוף בעל הסמכה לתקן ISO 39001, מתחילתו ועד סופו ייערך המבדק בנוכחות מלאה של יועץ Nextep המלווה, כולל מענה לשאלות הסוקרים והשלמות מקצועיות ומענה לפעולות המתקנות מהמבדק.
 7. 7

  קבלת תעודות ת"י ISO 39001:2012

  הנפקת תעודות התקן הכוללות את תחום פעילות החברה, ב-2 שפות: אנגלית ועברית

מה הלקוחות מספרים עלינו?

למרות המורכבות של הטמעת הבטיחות בתעבורה, עבד היועץ בסינרגיה עם קצין הבטיחות והטמיע את התהליכים בצורה פשוטה וברורה להנהלת ועובדי החברה.
אגד היסעים | חברת התחבורה הותיקה בישראל
צוות המומחים של חברת נקסטפ הפך את כל התהליך לקל, פשוט והכי חשוב מהיר. היועץ המלווה הכין אותנו למבדק בצורה מקצועית ומדויקת. תודה רבה!
סופר בוס
תודה רבה על לירון המהממת! בחורה ממש מקצועית ,נעימה עם המון סבלנות ויחס מקסים.
ציר תיור ונופש בע"מ
חברת נקסטפ מלווה אותנו כבר 6 שנים בהצלחה במבדקי מעקב. לירון, היועצת שלנו מטעם נקסטפ, מקצועית ביותר, יודעת לדייק תמיד בדיוק מה אנחנו צריכים ותמיד שם לכל שאלה. ממליצים בחום!
פסגות הובלה ומינוף בע"מ
טופס תחתון

מעוניינים להטמיע תקן ISO 39001 בארגונכם? צרו קשר לשיחת ייעוץ חינם!

מלאו פרטים או צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם!
 • טלפון

  03-9550222

 • מרדכי רוז'נסקי 18 כניסה ב',
  א.ת חדש ראשון לציון

 • א' - ה'
  08:00-17:00

תקנים נוספים בתחום

ת"י 9301

תקן לניהול צי רכב והיסעים
תקן ישראלי 9301 הינו מדריך ייחודי לפיתוח ויישום מערכות ניהול בטיחות ואיכות של מערך תחבורה ותעבורה יבשתית פנים ארגונית.